Příběh nože

28. 10. 2020

Inspirující příběh nože Túrin a jeho tvůrce

Richarda jsem poznal na jednom ze závodů. Skromný, usměvavý kluk, syn mého ctěného soupeře v long bow Aleše, mne od počátku překvapoval svým rozhledem a vztahem k technice, protkaným romantismem a láskou k přírodě. Na mistrovství republiky v Sedmihorkách jsme měli více času si popovídat. Ukázal mi krásný, ručně dělaný nůž, který mi nádherně padl do ruky. Na první pohled jsem se zamiloval do čepele, ocelově šedé jako nebe nad Valteřicemi, než začně padat sníh. Poprosil jsem Richarda, aby mi napsal něco o sobě a svém noži a slíbil mu, že článek zveřejním. Posuďte sami, zda se vám příběh mladého nožíře a jeho práce líbí. Věřím, že se stane inspirací pro mladé lidi, kteří mají v sobě touhu poznávat a umět.

Petr.

Jmenuji se Richard Janík a světlo světa jsem spatřil v roce 2001 v Brně. Studuji na vysoké škole a  nožířství se věnuji od roku 2019. Má cesta k výrobě nožů začala objevením mého druhého koníčku, kterým je lukostřelba. Kvůli lukostřelbě jsem si začal vyrábět věci z kůže. Nejprve toulec, pak nátepník a střeleckou rukavici. Když už nebyly věci, které by mi chyběly k lukostřelbě, napadlo mě, že bych si mohl vyrobit pouzdro na nůž. Jenže jsem žádný nůž neměl. Zhruba v té samé době si můj táta pořídil nádherný kovaný nůž a já získal obrovskou inspiraci. Zhruba rok mi nápad, vyrobit nůž, ležel v hlavě, než mi došla trpělivost. Na internetu a všude jinde, kde to jen bylo možné, jsem se sháněl informace a přišel jsem s návrhem prvního nože. Moc se nepovedl a skončil v šuplíku, kde leží dodnes nedokončený.  

Druhý nůž byl lepší a třetí, plně dokončený nůž, již dostal jméno. Pojmenoval jsem jej Túrin, podle postavy z knihy Húrinovy děti od J.R.R. Tolkiena. S jeho výrobou jsem začal koncem ledna 2020. Nože vyrábím ručně, převážně za použití jednoduchých nástrojů. Čepel je vyříznutá z ploché tyče nástrojové oceli, pomocí pilníků je pak vytvarován profil a vybroušen. Tato část mi trvala zhruba čtyři měsíce, protože v době, kdy jsem měl vybroušenou polovinu ostří, začala karanténa a já se k práci na noži nemohl dostat. Na kalení jsem nůž odeslal profesionálům, protože nemám prostor ani nástroje ke kalení a popouštění. Zpět do dílny a k práci na tomto noži jsem se dostal na konci prázdnin a během jednoho týdne jsem nůž dokončil. Je vyroben z oceli ČSN 19312 známé také jako O2 nebo K720. Jde o nástrojovou ocel s vysokým obsahem uhlíku. Čepel nože je 14cm dlouhá a její tloušťka je 4,3 mm, je kalená a popouštěná na tvrdost 60 HRC a leptaná směsí, která na povrchu vytváří tmavou patinu. Záštita je vyrobena z bronzu a rukojeť, na ni navazující, je ze dřeva palisandru santos, zajištěná mosazným pinem. Rukojeť pak byla ošetřena tungovým olejem a vyleštěna. Celková délka nože činí 25,5cm. Nůž byl dokončen 28. 8. 2020. Při jeho zpracování jsem zjistil, že je práce na noži nesmírně uklidňující a inspirující. Obdobně jako u lukostřelby směřujete vše k cíli, vaše mysl se osvobozuje, ten pocit je jen obtížně popsatelný, ale krásný. 

Nůž mám moc rád, ale potřebuji získat prostředky na další práci. Proto je momentálně na prodej, spolu s koženým pouzdrem, za cenu 5000 Kč. V případě, že byste měli zájem, kontaktujte mne na emailové adrese janikknives@gmail.com. Pokud chcete vidět více z mé práce, můžete mne najít na Instagramu pod jménem @richard_janik_

Naši podporovatelé a partneři

Lukostřelecký klub ARNI-Valteřice z.s. V ROCE 2022 REALIZOVAL PROJEKT S NÁZVEM "Podpora lukostřelby dětí a mládeže" - projekt byl finančně podpořen z rozpočtu Libereckého kraje.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace